Najave
NAJAVA TEČAJEVA U TRENING CENTRU
Uskoro se u Trening centru Pomorskog fakulteta u Splitu održavaju sljedeći tečajevi:
- D13A - osnovna osposobljenost za rad na tankerima za ulje i kemikalije
- D13B - osnovna osposobljenost za rad na tankerima za ukapljene plinove
- D16 - rad na tankerima za kemikalije (27.05.2022)
- D49A - High Voltage - operational level
- D49B - High Voltage - management level
Za sve informacije javite se na 095 687 4221 ili na e-mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Prijava na tečaj: https://trening.pfst.hr/prijava/
Održan okrugli stol na temu "Linijski obalni pomorski promet u Republici Hrvatskoj - novi pravni okvir i primjena zelenih tehnologija"
Pomorski fakultet u Splitu u suradnji sa Sekcijom za vodni promet Znanstvenog vijeća za promet Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti organizirao je okrugli stol pod nazivom Linijski obalni pomorski promet u Republici Hrvatskoj – novi pravni okvir i primjena zelenih tehnologija. Povod za organiziranje okruglog stola bilo je stupanje na snagu novog Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu u veljači 2022. godine i potreba uvođenja zelenih tehnologija u pomorske prijevoze. Naime, novi Zakon donesen je zbog usklađivanja s propisima Europske unije te unaprjeđenja zakonodavnog okvira i postojeće prakse u linijskom obalnom pomorskom prometu u Republici Hrvatskoj, ali i zbog poticanja uvođenja novogradnji u obalni linijski pomorski promet, kao i brodova s pogonom na alternativna goriva i izvore energije.
Na okruglom stolu izlagali su: Paula Vidović, ravnateljica Agencije za obalni linijski pomorski promet, Ivona Anić Miklec, predsjednica Upravnog vijeća Agencije za obalni linijski pomorski promet iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, mr. sc. Ajka Ševerdija, prokuristica Rapske plovidbe d.d. te doc. dr. sc. Predrag Čudina, direktor Classis d.o.o. Moderator okruglog stola bio je izv. prof. dr. sc. Nikola Mandić s Pomorskog fakulteta u Splitu. Izlaganja na okruglom stolu odnosila su se na djelokrug rada Agencije za obalni linijski pomorski promet, novine u pravnoj regulativi linijskog obalnog pomorskog prometa i potrebe implementacije prava Europske unije, konkurentnost domaćih brodara nakon otvaranja tržišta za brodare iz Europskog gospodarskog prostora te na putničke brodove koji kao pogon koriste električnu energiju.
Na početku okruglog stola, prisutne je u ime Pomorskog fakulteta u Splitu pozdravio dekan prof. dr. sc. Pero Vidan te u svom obraćanju istaknuo aktualnost teme okruglog stola te spremnost Pomorskog fakulteta u Splitu da bude središte pomorske znanosti i struke i promotor novih tehnologija u pomorstvu.
Paula Vidović govorila je o djelatnosti Agencije te poseban naglasak stavila na promjene u djelokrugu rada Agencije u kontekstu novina u obalnom linijskom pomorskom prometu u Republici Hrvatskoj.
Ivona Anić Miklec objasnila je proces implementacije pravne regulative Europske unije te posebno istaknula problem stavljanja pojedinaca u povlašteni položaj (u obliku potpora) budući da se nalaže jednakost na tržištu Europske unije (mogućnost uključivanja brodara iz država Europskog gospodarskog prostora u linijski obalni pomorski promet u Republici Hrvatskoj).
Mr. sc. Ajka Ševerdija u svom izlaganju prikazala je viđenje hrvatskih brodara u odnosu na odredbe novog Zakona i mogućnosti uključivanja stranih brodara na tržište, kao i zabrinutost za održivost domaćih brodara uz nepredviđene uvjete na tržištu (rat i cijene goriva).
Doc. dr. sc. Predrag Čudina predstavio je mogućnosti uvođenja alternativnih goriva i kao najbolju opciju istaknuo električnu propulziju. U tom smislu, objasnio je prednosti električne propulzije na konkretnim primjerima koji su lako usporedivi s pogonima klasičnih brodova koji vrše linijsku obalnu pomorsku plovidbu u Republici Hrvatskoj. Od pet ponuđenih opcija električnih brodova, detaljno je prikazao jedan koji je odabran za izvedbu i trenutno je u fazi potražnje brodogradilišta koji će ga izgraditi.
U zaključnim razmatranjima, istaknuta je važnost adekvatne infrastrukture na kopnu, koja treba podržavati električne brodove, ali i nužnost da Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture prilikom izrade podzakonskih propisa, koji se trebaju donijeti temeljem novog Zakona, uvaži stajališta brodara te maksimalan značaj da brodovima na zeleni pogon u odnosu na tradicionalna pogonska goriva. U tom smislu, potrebno je u kriterijima za odabir brodara jasno dati prioritet zelenim pogonskim tehnologijama čime bi se dala prednost brodovima koji nemaju ispušne plinove (ili imaju znatno smanjenu emisiju) budući da Europska unija zahtjeva do 2050. godine nultu emisiju ispušnih plinova u brodarstvu. Na kraju je zaključeno da se samo u sinergiji znanstvenika, brodara, luka (lučkih kapetanija i lučkih uprava) te resornog ministarstva mogu donijeti kvalitetna i održiva rješenja u obalnom linijskom pomorskom prometu.
Natječaji za mobilnost nastavnog i nenastavnog osoblja u okviru programa Erasmus+
Sveučilište u Splitu redovno objavljuje Natječaje za mobilnost osoblja u okviru Erasmus+ programa.
Detalje natječaja i popratnu dokumentaciju možete pronaći na stranicama Sveučilišta.
Održano predavanje profesora Radmana na Pomorskom fakultetu
Pomorski fakultet je u srijedu 11. svibnja 2022., u prepunom prostoru Planetarija ugostio profesora Miroslava Radmana, s predavanjem, ili bolje rečeno ugodnim razgovorom s posjetiteljima na temu ''Razmišljanja na temu sklad i nesklad u biologiji i društvu''. Događaj je organiziran kao dio predaktivnosti Europske noći istraživača s temom "Reconnect science with the blue society", gdje je Sveučilište u Splitu koordinator, a MedILS projektni partner.
Druženje je nastavljeno na osunčanoj terasi Pomorskog fakulteta, s pogledom na grad u čijem se naručju stvaraju ove progresivne i zanimljive ideje, kako znanstvene, tako i znanstveno-popularne. Razgovori o skladu u prirodi, društvu i u ljudskom organizmu, zanimljiv su doprinos osvještavanju važnosti znanosti u svakodnevnom životu građana, što je i predviđeno ovom manifestacijom.
Organizatori zahvaljuju posjetiteljima na sudjelovanju.
Natječaj za Erasmus+ mobilnost studenata - stručna praksa natječajna godina 2021.
Sveučilište u Splitu objavljuje Natječaj za Erasmus+ mobilnost studenata u svrhu stručne prakse u natječajnoj godini 2021.
Natječaj je otvoren do isteka sredstava, a Erasmus+ stručna praksa se može realizirati do 31. listopada 2023.
Prijave se zaprimaju od 1. travnja 2022., a rješavaju se prema redoslijedu zaprimanja.
Detalji Natječaja objavljeni su na stranicama Sveučilišta.
Natječaj za odlaznu mobilnost studenata u svrhu studijskog boravka u okviru Erasmus+ programa (KA107) Crna Gora
Sveučilište u Splitu dana 13. travnja 2022. raspisuje Natječaj za odlaznu mobilnost studenata u svrhu studijskog boravka u okviru Erasmus+ KA107 programa, Suradnja s partnerskim zemljama, Ključna aktivnost 1 (KA107) - omotnica IPA-CRNA GORA
Rok za prijavu: 4. svibnja 2022.
Mobilnost se može realizirati u zimskom ili ljetnom semestru akademske 2022./23. do zaključno s 15. srpnja 2023.
Detalji natječaja objavljeni su na stranicama Sveučilišta.
Razgovor petkom s prof. dr. sc. Anitom Gudelj: "Divan je osjećaj kada kroz znanost možete doprinijeti napretku čovječanstva kreativnim i inovativnim rješenjima"
Prof. dr. sc. Anita Gudelj je naša današnja sugovornica u znanstvenoj rubrici Razgovor petkom. Radi na Pomorskom fakultetu u Splitu, gdje je nositeljica kolegija Primjena računala, Baze podataka, Računalne mreže, Napredno programiranje te Modeliranje i optimiranje pomorskih prometnih sustava na poslijediplomskom studiju. Od 2011. do 2017. godine bila je voditeljica Katedre za opće i zajedničke predmete. Doktorsku disertaciju pod naslovom "Optimalizacija sustava s diskretnim događajima primjenom Petrijevih mreža i genetskih algoritama", u znanstvenom području društvenih znanosti, polje informacijskih i komunikacijskih znanosti, grana informacijski sustavi i informatologija, obranila je na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu, Sveučilišta u Zagrebu. Autorica je ili koautorica više od 50 znanstvenih i stručnih radova objavljenih u časopisima, međunarodnim i domaćim konferencijama. Njezino područje istraživanja usmjereno je na informacijske sustave, osobito na modeliranje i analizu pomorskih sustava te simuliranje i izbjegavanje zastoja i konflikata u sustavima sa diskretnim događajima.
Voditeljica je ERASMUS+ projekta "MareMathics–Inovativni pristup učenju matematike za studente pomorskih studija" i član je CEKOM istraživačkog projekta. Bila je mentorica u izradi jedne doktorske disertacije, a sada je mentorica/komentorica dvije doktorske disertacije koja je u postupku izrade.
Predsjednica je Odbora za unaprjeđenje kvalitete Pomorskog fakulteta i članica Centra za unaprjeđenje kvalitete Sveučilišta u Splitu te je i ECTS i ISVU koordinatorica Pomorskog fakulteta.
U sklopu projekta CEKOM (podrška razvoju centara kompetencija), Pomorski fakultet Sveučilišta u Splitu u suradnji s tvrtkama DIV i "Končar – Električni uređaji" (KEU), radi na projektu "Brodski srednjenaponski sklopni blok 17,5 (BSSB 17,5)", a Vi ste jedna od članica istraživačkog tima. Možete li nam reći nešto više o projektu i vašoj ulozi u njemu?
Istraživački tim na Pomorskom fakultetu u Splitu radi na projektu CEKOM (podrška razvoju centara kompetencija), koji bi mogao donijeti znatne uštede u pomorstvu i otvoriti vrata domaćim tvrtkama. Tim radi u sklopu sljedeće aktivnosti istraživanja i razvoja: IRA 13: Razvoj i izrada kompaktnog brodskog srednje naponskog sklopnog bloka 15/17,5 (bssb 17,5); voditeljica: izv. prof. dr. sc. Maja Krčum. Ova aktivnost je realizirala suradnju s tvrtkama DIV i "Končar – Električni uređaji" (KEU).
Istraživački tim na Pomorskom fakultetu u Splitu kroz ovaj projekt želi razviti srednjenaponski rasklopni blok i popratne module uz korištenje znanja iz tehnologije visokog napona. Cilj je izraditi novi visokonaponski sklopni blok za potrebe u pomorstvu, koji bi trebao rezultirati povećanom učinkovitošću sustava i smanjenjem emisije stakleničkih plinova, u odnosu na trenutnu ponudu brodske opreme. Tome će prethoditi izrada modela koji je potrebno analizirati, ispitati i testirati. Tu je i moja uloga u ovom projektu. Svojim znanjem i vještinama u modeliranju, simuliranju te optimiranju doprinosim odabiru podkomponenti sklopnog bloka.
Voditeljica ste međunarodnog Erasmus + projekta "MareMathics" koji je usmjeren prema razvijanju metodologije učenja matematike za studente pomorskih studija u svrhu poboljšanog usvajanja znanja i ostvarivanja boljih rezultata. Možete li nam predstaviti partnere na projektu, dosadašnje aktivnosti te očekivane ishode projekta?
Projekt MareMathics prvenstveno je usmjeren na popularizaciji matematike na pomorskim visokoobrazovnim institucijama te promjenu percepcije studenata o važnosti znanja matematike za njihove buduće karijere pomoraca. MareMathics pokrenuo je Pomorski fakultet Sveučilišta u Splitu u suradnji s europskim partnerskim visokoškolske institucijama koje provode studijske programe u području pomorstva: Tallinn University of Technology, Estonian Maritime Academy iz Estonije, Latvian Maritime Academy iz Latvije, Polish Naval Academy iz Poljske U projektu kao partner sudjeluje i profesor matematike i fizike Toni Milun.
Cilj projekta je razvijanje inovativne metode učenja matematike za studente pomorskih studijskih programa s ciljem unapređivanju njihovih znanja i vještina iz matematike te postizanju boljih rezultata. Nastavnici matematike će zasigurno pomoću ovih inovativnih nastavnih metoda uspješno motivirati studente i popularizirati matematiku.
Partneri dvije godinu rade na projektu koji je rezultirao inovativnim i zanimljivim lekcijama iz matematike i statistike, u obliku otvorenih on-line lekcija i videa, potpomognuti aplikacijama, testovima, kvizovima, igricama i obogaćenih razumljivim primjerima primjene matematike u rješavanju različitih problema u pomorstvu.
Na Pomorskom fakultetu u Splitu je u rujnu 2022. održana MareMathics ljetna škola. Okupilo 45 studenata i 15 profesora pomorskih studija iz četiri europske zemlje kako bi proveli skupa pet dana na aktivnostima učenja i poučavanja matematike, s primjenom u pomorstvu. Studenti su imali priliku vidjeti pripremljene materijale praćene predavanjima i vježbama koje su za njih pripremili njihovi profesori. Studenti su ocjenjivali svako predavanje, a temeljem njihovih ocjena, profesori su saznali koliko su dobro obavili svoj zadatak te jesu li potrebne izmjene materijala u njihovom konačnom obliku.
26. i 27. travnja održat će se Teachers' Training događaj u Talinu, Estonija. Na tom događanju će članovi projekta nastavnicima matematike i drugih predmeta gdje je potrebna matematika prezentirati kako koristiti razvijene materijale u nastavnom procesu.
Zajedničkim aktivnostima, partneri želi potaknuti međuinstitucijsku suradnju te razmjenu iskustava između nastavnog osoblja. Dva znanstvena članka su jedan od rezultata te suradnje.
S obzirom na Vaše značajno iskustvo u provedbi projekata koji se vežu uz unaprjeđenje kvalitete studija i izrade stanadarda kvalifikacija, te da ste na Pomorskom fakultetu predsjednica Odbora za unaprjeđenje kvalitete, možete li se osvrnuti se na to kako postupci osiguravanja kvalitete visokog obrazovanja doprinose unaprjeđenju nastavne djelatnosti u visokom obrazovanju?
Od procesa osiguravanja kvalitete se očekuje da poboljša temeljnu misiju visoko obrazovnih institucija: poučavanje i učenje, znanstveno-istraživački i stručni rad te aktivnosti koje se odnose na suradnju s vanjskim dionicima i gospodarstvom. Procesi osiguranja kvalitete, posebno praćenje zadovoljstva nastavnika i studenata, kontinuirano usavršavanje stručnih i nastavničkih kompetencija nastavnika, praćenje potreba tržišta rada, suradnja s gospodarstvom, akreditacija studijskih programa, rezultira kvalitetnijim nastavnim planovima i programima, poboljšanim metodama poučavanja, uvjetima i resursima za učenje te mehanizama praćenja uspješnosti studenata.
Interno osiguranje kvalitete pridonosi povećanju svijesti o pitanjima kvalitete i uspješnosti podučavanja i učenja te unaprjeđenju nastavnog procesa. To je jedino moguće ako institucija, ne samo prikuplja podatke jer je to traženo od viših razina upravljanja sustavom, već i ih učinkovito koristi kako bi se otklonili uočeni nedostaci.
Aktivnim uključivanjem nastavnika u proces definiranju pokazatelja i kriterija za kvalitetu nastave te u evaluaciji kvalitete poboljšat će se predanost nastavnika kvaliteti poučavanja, primjeni inovativnih metoda i alata u nastavi te njihov profesionalizam. Konačno, nastavnici se mogu potaknuti na unaprjeđenje svog nastavnog rada, temeljem prikupljenih podataka, ako institucija ima stabilan sustav nagrađivanja (npr. priznanja, nagrade itd.).
Sve ove promjene povezane su s internim mehanizmima osiguranja kvalitete koji se stalno unaprjeđuju kao rezultat vanjskih vrednovanja sustava. Osiguravanje kvalitete je proces koji je usmjeren na kontinuirano praćenje i poboljšanje kvalitete resursa, nastavnog procesa, ishoda i akademskih postignuća studenta.
Kakav je po Vašem mišljenju položaj žena u znanosti danas?
Iako su se kroz povijest žene dokazale kao izvrsne znanstvenice, znanost je još uvijek jedno od područja u kojemu žene sporije napreduju. Iako se danas dosta radi na ostvarivanju rodne ravnopravnost, po mom mišljenju to još nije osigurano. Ženama znanstvenicama se postavljaju neka očekivanja koja nisu postavljena ispred muških kolega. Od njih se očekuje da budu dobre i osviještene majke, ali i dobre u svom poslu kao znanstvenice. Često nemaju podršku ni od svojih obitelji, ali ni od svojih kolega. Također, od žena se očekuje da za vrijeme trudnoće ili porodiljinog prekinu svoju znanstvenu karijeru što rezultira duljim vremenom da ostvare svoj znanstveni napredak. Mnoge od njih zbog toga gube samopouzdanje i odustaju od svoje znanstvene karijere i prije nego što su počele.
Osim toga, još uvijek postoje sredine u kojima se žena kao znanstvenica smatra manje vrijednom i sposobnom od muških kolega, nisu jednako vrijedne u znanstvenim rezultatima kao i oni. Zbog takvih rodnih stereotipa, mnoge mlade kolegice su napustile znanost ili su pak morale uložiti dvostruki napor kako bi dokazale da vrijede kao i muškarci. Iz osobnog iskustva mogu reći da Pomorski fakultet, ali i Sveučilište u Splitu radi na konkretnim mjerama i poboljšanjima rodne ravnopravnosti. Jedna od njih je isticanje uspjeha žena znanstvenica i prikazivanje žena i muškaraca u nestereotipnim ulogama.
Imate li kakav savjet ili poruku za Vaše studentice koje žele ostvariti znanstvenu karijeru?
Željela bi ohrabriti sve mlade kolegice i studentice, ali i druge žene da krenu u svoju znanstvenu karijeru. Divan je osjećaj kada možete doprinijeti napretku čovječanstva kreativnim i inovativnim rješenjima. Radite bez odustajanja, aktivno sudjelujte u znanstvenim događanjima kako bi izgradile svoju profesionalnu sliku i prepoznatljivosti među svojim kolegama. Radite na diseminaciji rezultata svog znanstvenog rada. Također je važno proširiti vidike i stjecati iskustvo radeći s drugim znanstvenicima na uspostavi vlastite mreže suradnje.
Pronađite mentore koji vas mogu voditi i savjetovati u razvoju svoje znanstvene karijere. Riskirajte i uključite se u prijave za projekte i nagrade i to će pokazati vašu zrelost i znanstvenu neovisnost.
S druge strane, mlade kolegice trebaju biti svjesne stvarnih izazova žena u znanstvenoj karijeri. Moj savjet je da ne posustanu u traženju ravnopravnosti i da se ne obeshrabre na putu žene znanstvenice. S osobnog stajališta, važno je definirati svoje prioritete i ne dopustiti nikome (osobito obitelji i partneru) da ih mijenja.
Novi termini za rujan 2022. na alternativnom studiju
Nastava u novim ciklusima Posebnog programa obrazovanja za BS I, BS II, PN I i PN II, pod uvjetom da se prijavi dovoljan broj kandidata, započinje
19. rujna 2022. godine.
Više informacija možete dobiti kod kolegice Dijane na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili mob/viber/whatsapp: 099/607-8427.
International Split Summer School 2022
Sveučilište u Splitu u suradnji sa sastavnicama i u 2022. godini organizira programe Međunarodne ljetne škole – Split Summer School.
Međunarodna ljetna škola Sveučilišta u Splitu – Split Summer School osmišljena je kao skup zasebnih, zanimljivih i atraktivnih predmeta. Predmeti obrađuju suvremene teme iz različitih područja znanosti i umjetnosti.
Ljetna škola provodit će se u ljetnom periodu, a za svaki program definirani su datumi održavanja, kao i cijena.
Detaljne podatke o organizaciji i prijavi na programe Međunarodne ljetne škole te popis svih ponuđenih programa prema znanstvenim područjima i sastavnicama Sveučilišta nalaze se na sljedećoj poveznici: https://www.unist.hr/en/education/split-summer-school/about-split-summer-school
Predavanja:
- Computer-Aided Control of Maritime Technical Systems
- Integrated Management System
- Ship Navigation
- Ship Human Resource Management and Marine Environmental Awareness
- Maritime English on Site
- Intercultural Communication
- Sailing and Survival at Sea
Pozivamo sve zainteresirane polaznike da se prijave na neki od ponuđenih programa.
Prijaviti se možete na slijedećem linku: https://www.unist.hr/en/education/split-summer-school/how-to-apply
Terenska nastava: Posjet marini "Kaštela", čarter agenciji "BavAdria" i super-jahti
Studenti Pomorskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, u suradnji sa stručnjacima iz prakse, posjetili su Marinu Kaštela, čarter agenciju BavAdria i super-jahtu Admiral sa svrhom održavanja nastave.
Terenska nastava je organizirana za studente Pomorskih tehnologija jahta i marina i Pomorskog menadžmenta u okviru predmeta Menadžment i poslovanje marina pod vodstvom doc. dr. sc. Eli Marušić.
Posjet su organizirali nastavnici i studenti Pomorskog fakulteta u suradnji s domaćinima - stručnjacima u različitim segmentima industrije yachtinga i nautičkog turizma:
- Doc. dr. sc. Eli Marušić, voditeljica studija Pomorske tehnologije jahta i marina
- Petra Jakulica, mag. ing. (MEng), asistentica i doktorandica
- Željko Martinčić, bacc. ing. (BEng), voditelj charter agencije BavAdria i student diplomskog studija Pomorski menadžment
- Slavka Kraljević, bacc. ing. (BEng), studentica diplomskog studija Pomorski menadžment
- Josipa Pedisić, bacc. ing. (BEng), studentica diplomskog studija Pomorski menadžment
- Ivana Stanić, chief stewardess na super-jahti
- Vito Jakulica, bacc.ing. (BEng), chief na super-jahti
- Capt. Tomo Bilokapić
Željko Martinčić upoznao je studente s organizacijom i radom Marine Kaštela te charter agencije BavAdria.
Ivana Stanić i Vito Jakulica upoznali su studente s organizacijom i radom posade, tijekom i izvan sezone.
Ivana Stanić i Vito Jakulica pokazali su studentima dvije super-jahte i upoznali ih s obilježjima turista nautičara.
Studenti su postavljali pitanja stručnjacima i diskutirali o karijeri u yachtingu.
U razgovoru sa stručnjacima iz prakse studenti su razmatrali mogućnosti razvijanja karijere u jahting industriji.
Posjetu su sudjelovale i studentice iz Erasmus+ programa.
Na kraju posjeta dogovoreno je da studenti kreiraju svoj životopis koji će organizatori posjeta dostaviti stručnjacima iz prakse u svrhu pronalaženja poslova u yachtingu.
Želiš na Erasmus stručnu praksu? Dođi na naš Info dan!
Znaš li da su poslodavci ocijenili iskustvo stručne prakse u inozemstvu kao jedno od vrijednih iskustava potencijalnih zaposlenika?
Znaš li da je Erasmus stručnu praksu moguće ostvariti ako je tvoje prvo ukrcavanje na brodu kompanije s inozemnim europskim predstavništvom?
Iskoristi mogućnost Erasmus+ stručne prakse i uz novčanu potporu odradi stručnu praksu u inozemstvu. Više o postupku prijave na natječaj, potpori te iskustvima s drugim studenatima saznaj na
Info danu za Erasmus+ stručnu praksu
koji će se održati u petak, 1. travnja 2022. na Pomorskom fakultetu u dvorani A 1.2 u 11.30.
Vidimo se!
Fullbright stpendije
Otvoreni su natječaji Veleposlanstva SAD-a za Fulbright Foreign Student i Visiting Scholar programe za akademsku godinu 2023./2024.
Sve informacije i obrasce za prijavu možete pronaći na web stranicama: https://hr.usembassy.gov/
ili na sljedećim linkovima:
- Prijave za Fulbright Foreign Student Program (Pre-Doctoral) - rok za prijave do 30. svibnja 2022.: https://hr.usembassy.gov/apply-now-2023-2024-fulbright-foreign-student-program-pre-doctoral/
- Prijave za Fulbright Visiting Scholar Program (Post-Doctoral) - rok za prijave do 1. rujna 2022.: https://hr.usembassy.gov/apply-now-2023-2024-fulbright-visiting-scholar-program-post-doctoral/
Treća zajednička konferencija o Kohezijskoj politici EU-a; Zeleno, digitalno, uključivo i pravedno: Kako Kohezijska politika može odgovoriti na nove teritorijalne izazove?
Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije zajedno s Europskom komisijom (DG REGIO) i Regional Studies Association (RSA Europe) održat će konferenciju naziva Treća zajednička konferencija o Kohezijskoj politici EU-a; Zeleno, digitalno, uključivo i pravedno: Kako Kohezijska politika može odgovoriti na nove teritorijalne izazove? u razdoblju od od 14. do 16. studenoga 2022. u Zagrebu.
Predmetni će događaj okupiti sudionike iz akademskih krugova, europskih institucija i nadležnih tijela država članica s ciljem rasprave o budućnosti Kohezijske politike, o pokazateljima njezina dosadašnja djelovanja te novim globalnim izazovima, a kako bi se učinkovito odgovorilo na sve potrebe i mogućnosti razvoja putem EU fondova i u sinergiji s ostalim EU instrumentima.
Slijedom navedenoga, na dostavu se pozivaju radovi na pitanja i teme koje će činiti osnovu za održavanje radionica, panela i rasprave na konferenciji, a naročito od strane predstavnika hrvatske akademske zajednice kao domaćina događanja.
Rok za dostavu sažetka od 500 riječi je 18. srpanj 2022.
Više informacija možete pronaći na sljedećim poveznicama:
Natječaj za kratkoročnu mobilnosti studenata u okviru Erasmus+ programa u natječajnoj godini 2021.
Sveučilište u Splitu objavilo je Natječaj za kratkoročne mobilnosti u okviru Erasmus+ programa za razdoblje od 1. rujna 2021. do 31. listopada 2023. u natječajnoj godini 2021.
Svi detalji natječaja nalaze se na poveznici: https://bit.ly/3GAAQRO
Sveučilište organizira i info dan vezan za ovaj natječaj koji će se održati 26. siječnja 2022. u 11:00 sati, preko Zoom platforme, a pristupiti se može preko poveznice: https://us02web.zoom.us/j/86198295188
Nakon info dana, savjetovanje o natječaju, mobilnosti i namjeri prijave možete dogovoriti s Erasmus koordinatoricom na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. , te u radno vrijeme sa studentima: srijedom od 8:00 do 10:00 sati, te četvrtkom od 13:00 do 15:00 sati, soba 502.
Projekt BLUEWBC: Trening nastavnika partnerskih sveučilišta Albanije i Crne Gore na Pomorskom fakultetu od 8. do 10. prosinca 2021.
U sklopu projekta BLUEWBC, dana 9. prosinca I 10. prosinca odrađen je drugi po redu trening za nastavnike partnerskih sveučilišta na Pomorskom fakultetu u Splitu. Nastavnici Pomorskog fakulteta i gostujući predavači podijelili su svoja znanja o plavoj ekonomiji: međudržavnoj suradnji, ulozi tehnologija u području plave ekonomije i nautičkog turizma te upravljanju u novim oblicima turizma. Paralelno s predavanjima održan je trening na brodostrojarskim i nautičkim simulatorima. Dana 8. prosinca organiziran je posjet Upravnom odjelu za turizam i pomorstvo Splitsko-dalmatinske županije.
Poziv na predaju znanstvenih radova - MDPI Energies
Časopis "Energies" objavljuje poziv za predaju znanstveno-istraživačkih radova za specijalno izdaje na temu
"Sustainability and Energy Efficiency in Logistics".
Gost urednik je: doc.dr.sc. Dario Medić.
Rok za dostavu radova je 1. listopad 2022. godine.
Više na: https://www.mdpi.com/journal/energies/special_issues/Sustainability_Energy_Efficiency_Logistics
s „Remote Sensing“ objavljuje poziv za predaju znanstvenih radova za specijalno izdaje na temu
„Satellite Derived Bathymetry for Coastal Mapping“.
Gost urednik je doc.dr.sc. Nenad Leder.
Rok za dostavu radova je 30. studeni 2021. godine.
Više na: https://www.mdpi.com/journal/remotesensing/special_issues/Satellite_Derived_Bathymetry