Pomorske tehnologije jahta i marina page banner

Pomorske tehnologije jahta i marina

Prijediplomski sveučilišni studij Pomorske tehnologije jahta i marina (PTJM) omogućuje studentima stjecanje znanja i vještina, odnosno kvalifikacija u području tehničkih znanosti i pomorske prakse u segmentu rekreacijske plovidbe i nautičkog turizma. Studijski program PTJM usmjeren je na aktivnosti nautičkih luka, kapetana i posade na rekreacijskim plovilima, male brodogradnje, referentnih pomorskih organizacija, pomorskih udruga i zajednica i drugih relevantnih stakeholdera.

Studijski program Pomorske tehnologije jahta i marina (PTJM) jedinstven je i omogućuje prepoznatljivost Pomorskog fakulteta Sveučilišta u Splitu na nacionalnom i međunarodnom tržištu visokoškolskog obrazovanja u području pomorstva, kao i na tržištu. Stečene kompetencije studentima Pomorskih tehnologija jahta i marina omogućuju relativno brzo uključivanje u tržište rada već za vrijeme trajanja studija. Dodatno, studentima je omogućena međunarodna mobilnost za potrebe studiranja i stručne prakse putem Erasmus+ programa Europske Unije, te u partnerskim zemljama (izvan EU).

Prijediplomski studij Pomorske tehnologije jahta i marina (PTJM) izvodi se neprekidno od 1996. godine, pri čemu se nastavni plan i program kontinuirano se unaprjeđuje, modernizira i usklađuje sa zahtjevima sustava visokog obrazovanja, te zahtjevima potencijalnih poslodavaca i tržišta rada na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Dodatno, studentima je omogućena virtualna nastava, odnosno praćenje nastave putem odgovarajućih platformi, uz integrirano e-učenje na razini studijskog programa, kao i na razini pojedinačnih predmeta.

Studijski program PTJM u cijelosti je usklađen sa strateškim dokumentima Republike Hrvatske i Europske unije koje, između ostalog, naglašavaju svoju pomorsku i turističku stratešku orijentaciju.

Studij Pomorske tehnologije jahta i marina (PTJM) upisuje ukupno 30 studenata. Za upis je potrebno četverogodišnje srednjoškolsko obrazovanje i uspješno položena državna matura. Studij se izvodi tijekom šest semestara u trajanju od tri akademske godine, a njegovim završetkom studenti stječu 180 ECTS bodova.

Akademski naziv kojeg stječu studenti nakon završetka prijediplomskog studija Pomorske tehnologije jahta i marina glasi: Sveučilišni prvostupnik / prvostupnica inženjer /inženjerka pomorskih tehnologija jahta i marina (univ. bacc. ing. nav. techn.)

Studenti koji uspješno završe prijediplomski studij Pomorske tehnologije jahta i marina, kao horizontalno napredovanje u obrazovanju, mogu nastaviti studirati na diplomskom sveučilišnom studiju Pomorski menadžment na Pomorskom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Osim toga, daljnji nastavak studiranja na diplomskim studijima moguć je i na srodnim fakultetima u Republici Hrvatskoj unutar znanstvenog područja tehničkih znanosti, polja: Tehnologija prometa i transport, grane: Pomorski i riječni promet, uz polaganje razlikovnih ispita sukladno zahtjevima visokoškolske institucije na koju se žele upisati.

Osnovni ciljevi i svrha studijskog programa studija Pomorskih tehnologija jahta i marina su sljedeći:

• redovito obrazovanje za zvanje (zapovjednik jahte do 500 BT za hrvatsko i svjetsko tržište)

• redovito obrazovanje za upravljanje lukama nautičkog turizma za hrvatske tvrtke i svjetsko tržište

• redovito obrazovanje za upravljanje charter bazama i agencijama za upravljanje plovilima za hrvatske tvrtke i svjetsko tržište

• redovito obrazovanje za upravljanje opskrbom i održavanjem plovila te organizacija sajmova nautike i jedriličarskih regata

• doprinos razvoju sigurnosti na moru i zaštiti morskog okoliša u sustavu stalne naobrazbe i izobrazbe pomoraca

• unapređivanje kvalitete visokoškolskog obrazovanja i naobrazbe pomorskih stručnjaka prema svjetskim i mjerilima EU-a sukladno s Bolonjskom deklaracijom

• cjeloživotno obrazovanje ili stalna izobrazba sukladno načelima STCW Konvencije 1978/95 (mobilnost i svjetska usporedivost studijskih programa, nastavnika i studenata) te programi prekvalifikacije prema projektu EU "METNET".

Ishodi učenja prijediplomskog studija Pomorske tehnologije jahta i marina detaljno su navedeni u Elaboratu Studija (dostupno na stranicama Fakulteta).

Popis programa izobrazbe uključenih u studijski program

Elaborat studijskog programa

Pomorski engleski I1515-4