Sveučilište u Splitu, Ured za međunarodnu suradnju, obavještava sve zainteresirane o zatvaranju natječaja za Erasmus+ KA131 mobilnost osoblja u okviru EU zemalja i SEA-EU alijanse. Natječaji će biti otvoreni do 31. siječnja 2025.
Temeljem navedenih propozicija Natječaja za Erasmus+ KA131 mobilnost osoblja u 2024. Natječaj će biti otvoren do isteka sredstava ili do 31. 5. 2026, a sredstva će se trošiti u dvije faze: prva će uključivati sve vrste aktivnosti mobilnosti (podučavanje, osposobljavanje (job shadowing, strukturirani događaji), dok će druga faza uključivati samo podučavanje i osposobljavanje u svrhu strukturiranih događaja - najavljujemo istek prve faze.
Dakle, prijave za osposobljavanje će se od 1. siječnja 2025. moći podnositi isključivo u svrhu strukturiranih događaja, a prijave za podučavanje se podnose kao i dosad.
Za sve dodatne informacije, kanididati se mogu obratiti na: smikacic@unist.hr (Sanja Mikačić Grubišić, Voditeljica Ureda za međusveučilišnu suradnju)
Mobilnost zaposlenika u okviru programa Erasmus može se ostvariti između bilo koje dvije države sudionice u programu. Kako bi se osigurala visoka kvaliteta mobilnosti s maksimalnim učinkom, aktivnosti mobilnosti moraju biti izravno povezane s profesionalnim razvojem zaposlenika, uzimajući u obzir njihove potrebe za učenjem i osobnim razvojem.
Link na stranice Sveučilišta s informacija o Natječajima za mobilnost osoblja
Nastavna mobilnost: Ova vrsta mobilnosti omogućuje nastavnicima da obavljaju nastavu na partnerskim visokoškolskim ustanovama u inozemstvu. Razdoblje nastave omogućuje nastavnicima visokih učilišta ili zaposlenicima poduzeća podučavanje na partnerskim visokoškolskim institucijama izvan svoje matične zemlje. Nastavna mobilnost može obuhvatiti bilo koje akademsko područje ili disciplinu.
Stručno usavršavanje i obuka: Ovaj oblik mobilnosti namijenjen je potpori profesionalnom razvoju nastavnog i nenastavnog osoblja kroz sudjelovanje u relevantnim usavršavanjima ili aktivnostima praćenja rada na partnerskim institucijama u inozemstvu. Programi usavršavanja mogu obuhvatiti različite metode, poput specijaliziranih tečajeva, seminara ili praktičnog učenja na radnom mjestu.
Nastavno osoblje može sudjelovati u aktivnosti nastave, dok aktivnosti stručnog usavršavanja mogu biti otvorene i za nastavno i nenastavno osoblje. Također, moguće je kombinirati podučavanja i usavršavanje u jednoj mobilnosti.
Svi sudionici također imaju mogućnost sudjelovanja u kombiniranoj mobilnosti. Ovaj oblik uključuje kratkoročnu fizičku mobilnost u kombinaciji s online učenjem, uz obaveznu virtualnu komponentu koja se provodi prije, tijekom i/ili nakon fizičkog dijela mobilnosti.
Standardno trajanje mobilnosti za nastavnu aktivnost je najmanje 2 dana (uz obaveznih 8 sati nastave) i najviše 60 dana (ne računajući dane putovanja). Za stručno usavršavanje minimalno trajanje također iznosi 2 dana, dok je maksimalno trajanje 60 dana (izuzevši putne dane). Aktivnost mobilnosti mora se provoditi kontinuirano i ne smije biti prekinuta, osim u opravdanim slučajevima. U slučaju dostupnosti dovoljnog broja financijskih sredstava, mobilnost se može produžiti na maksimalno 2 mjeseca.
Nastavna mobilnost mora obuhvatiti najmanje 8 sati nastave tjedno, a u slučaju kraće mobilnosti, broj sati mora biti proporcionalan trajanju boravka. Ako nastava uključuje podučavanje u isto vrijeme, minimalni broj sati nastave smanjuje se na 4 sata tjedno.
Za kombiniranu mobilnost, fizički dio mobilnosti traje između 5 i 30 dana.
Nastavna mobilnost na partnerskim institucijama ostvaruje se temeljem međuinstitucijskih sporazuma između visokih učilišta koji posjeduju Erasmus povelju za visoko obrazovanje. Za stručno usavršavanje međuinstitucijski sporazum nije nužan, ali ako se aktivnosti provode na visokom učilištu, to visoko učilište mora posjedovati Erasmus povelju.
Stručno usavršavanje omogućuje sudjelovanje u obukama, praćenju rada ili hospitacijama na inozemnim partnerskim institucijama ili drugim relevantnim organizacijama, čime se podupire profesionalni razvoj zaposlenika.
Za nastavno osoblje potrebno je da sudionici imaju znanstveno-nastavno zvanje ili umjetničko-nastavno zvanje, dok je za stručne usavršavanja moguće uključiti i nenastavno osoblje.
Troškovi života: Koji se određuju od strane Europske komisije za vrijeme trajanja boravka.
Putni troškove: Na temelju udaljenosti destinacije i relevantnih iznosa utvrđenih za pojedine zone.
U sklopu prijave na natječaj, potrebno je dostaviti nastavni plan (za nastavnu mobilnost) ili plan rada (za stručno usavršavanje), potpisan i ovjeren od strane ovlaštene osobe na partnerskoj instituciji.
Potpisivanje Mobility Agreement dokumenta (nakon odobrenja prijave) od strane zaposlenika koji ide na mobilnost i ovlaštenih osoba na domaćoj i inozemnoj instituciji.
Potpisivanje ugovora o dodjeli financijske potpore za mobilnost, koji omogućava isplatu sredstava za mobilnost.
Ako je potrebno, zaposlenik je odgovoran za reguliranje boravka u inozemstvu.
Po povratku sa mobilnosti, zaposlenici su obvezni dostaviti Centru za međunarodnu mobilnost:
Obrazac kojim potvrđuju duljinu boravka na partnerskoj visokoškolskoj ustanovi.
Završni izvještaj o mobilnosti (nastavna ili stručna mobilnost). Svi sudionici će nakon povratka primiti online anketu koju moraju ispuniti kako bi evaluirali program.
Ovaj sustav osigurava učinkovitu koordinaciju i praćenje mobilnosti, čime se podupire profesionalni razvoj zaposlenika i omogućuje međunarodna suradnja u obrazovnom sektoru.