Regrutacija nacionalnih promatrača za tunolovnu sezonu

Kolega dr. sc. Leon Grubišić s Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita (IOR) i ove godine provodi regrutaciju nacionalnih promatrača za tunolovnu sezonu.

Prezentacija posla nacionalnih promatrača će se održati u utorak, 26. ožujka 2024. u učionici A1.3 u 12.00. Posao nacionalnog promatrača se obavlja na brodovima koji tegle kaveze sa živim tunama. Posao se obavlja od 24. svibnja do konca lipnja, u iznimnim slučajevima do polovine srpnja. Nacionalni promatrač vodi dnevnik u kojem zapisuje kada, gdje, od kojeg ulovnog broda i koliko tuna je prebačeno u kavez koji vuče brod na koji je ukrcan. Također obavlja uzorkovanje tuna koje ne prežive prebačaj iz ulovne mreže plivarice u kavez za vuču ili iz vučnog kaveza u stacionarni kavez na uzgajalištu. Također pratit će moguću interakciju kaveza s zaštićenim svojtama morskih vrsta (kornjače, ptice, sisacvi, hrskavičnjače...), te pregledavati snimke napravljene podvodnim kamerama kojim su registrirani prebačaji tuna.

Za ukrcaj na brod pristupnik treba položiti tečaj Temeljna sigurnost na moru - D2 (Institut snosi troškove, certifikat traje 5 godina).

Pozivaju se svi zaintersirani studenti da dođu poslušati prezentaciju.